Seminarski i Diplomski Rad

Pojam etničkog čišćenja i etnocid 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Fakultet kriminalističkih nauka

UVOD
Potpuna likvidacija jedne nacionalne, etničke ili vjerske grupe, koju možemo okarakterisati i kao totalno uništavanje jedne socijalne zajednice nazivamo genocidom.
Genocid ne sprovodi pojedinac, već struktura koja predstavlja širu društvenu zajednicu kao što je država, a pojedinac ili manja grupa su samo izvršioci naloga zvanične politike.
U daljnjem tekstu ću da detaljnije pojasnim termine etničko čišćenje, etnički rat te etnocid koji su relativno skorašnji ali i ne manje važni, kao i Srebrenicu – simbol genocida, koja je vrhunac stradanja Bošnjaka u ostalim dijelovima Bosne i Hercegovine.
Cilj ovog seminarskog rada jeste da se ukaže na bitne odrednice zločina genocida koji ima za cilj upotrebom sile ili prijetnje ukloniti osobe određene grupe sa tog područja.
POJAM ETNIČKOG ČIŠĆENJA I ETNOCID
Izraz etničko čišćenje, kako smo u uvodu konstatovali je relativno nov. Uzimajući u obzir kontekst sukoba u bivšoj Jugoslaviji etničko čišćenje znači pretvaranje nekog područja etnički homogeno. To se postiže upotrebom sile ili prijetnje, kako bi se uklonile osobe određene grupe sa tog područja. Etničko čišćenje se izvodi pomoću ubistva, tortura, silovanja, seksualnih napada, zatvaranja civilnog stanovništva u geta, nasilnog protjerivanja, premještanja i deportacije civilnog stanovništva.
To je zločin koji obuhvata čitav niz genocidnih radnji, od kojih su samo neke međunarodno kodificirane. Može biti počinjen i u ratu i u miru, od različitih subjekata (država, organizacija i pojedinac). Osnovni cilj mu je otimanje imovine i životnog prostora, motivirano najprije nacionalnom, vjerskom ili rasnom mržnjom. Kao djelo uništenja ili istrebljenja neke nacionalne, rasne, vjerske, etničke skupine, po međunarodnom pravu predstavlja vid genocida bez obzira na broj žrtava. Za zločin se smatraju odgovornim njegovi inspiratori, izvršioci, saučesnici i podstrekači. Kao oblik genocida obuhvata niz mjera i postupaka od zastrašivanja i diskriminacije, odvođenja, prevođenja u drugu vjeru, nečovječno postupanje, kolektivno kažnjavanje, nezakonito oduzimanje imovine, deportacija, nanošenje velikih patnji i povreda duhovnog i tjelesnog integriteta i zdravlja, podvrgavanje životnim uvjetima sračunatim na djelomično i fizičko uništenje, raseljavanje, zatvaranje u koncentracione logore i tjeranje na prinudni rad do fizičke likvidacije, prinudno odvajanje djece od roditelja, silovanje. U agresiji na BiH pojam se često upotrebljavao kao enfemizam za genocide, s ciljem zataškavanja genocida i izbjegavanje odgovornosti po osnovi konvencije o genocidu od decembra 1948. godine u kojoj se među nabrojanim radnjama etničko čišćenje izričito ne pominje iz razloga što ne podrazumijeva jednu nego više mjera, radnji i postupaka s ciljem eliminacije nepoželjne etničke skupine sa određenog prostora čime se u potpunosti izravnava s pojmom genocida.
Etnički rat (grč. ETHNOS – narod) je rat koji se vodi između naroda, nacija iz izključivo nacionalnih interesa, borba za prevlast ili dominaciju, pokoravanje jednog naroda odnosno nacije otimanjem, preuzimanjem imovine.
Etnocid je relativno skorašnji pojma nastao u zapadnoj etnologiji i antropologiji. To je proces akulturacije izazvan s polja, nametnut, potčinjenim narodima i etničkim grupama. Pod izgovorom širenja "svoje" civilizacije i tehnologije, etnocid u suštini predstavlja najprije potiskivanje i negiranje cijelokupne "niže" kulture tradicijskih društava i najzad njihovo razaranje. Prema najnovijim shvatanjima pod etnocidom se podrazumijeva prisilno uključivanje starosjedilačkog naroda u proces modernizacije po uzoru na zapadni svijet, tokom čega dolazi do raspadanja njegovih tradicionalnih društvenih veza, kulturnih vrijednosti i običaja. Izraz etnocid etimološki ima isto značenje kao i genocid, no za razliku od genocida, koji se odnosi na fizičko zatiranje nekog naroda, etnocid se manifestira kao uništavanje njegovog načina života pa se odakle može izjednačiti sa kulturocidom, mada je pojma kulturocid uži. Iako obje pojave predstavljaju zločin, etnocid se kao takav ne sankcionira ni u nacionalnim zakonodavstvima niti u međunarodnom pravu. Stručnjaci koji ustrajavaju na tome da se etnocid odredi kao zločin pozivaju se na tekst "Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida" u kojem se genocid, između ostalog određuje kao namjerno ugrožavanje uvjeta života neke grupe, uključujući uništavanje njezinog prirodnog okoliša i iscrpljivanje njenih prirodnih resursa, što oni podvode pod zločin etnocida.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!